Hirsch Canyon – Geyik Kanyonu

Ca. 44 km von Köyceğiz entfernt befindet sich ein Canyon der Neu im Jahr 2008 für Trekking / Wanderungen eröffnet wurde. Der Canyon ist 20 km lang und 850 bis 900 m tief. Es befinden sich mehrere Tropfsteinhöhlen in dieser Schlucht die auch zugænglich sind. Der Canyon trocknet Anfang Sommer aus , wo man im Frühjahr ein alternativ Weg wandern kann. Dieser alternativ Weg ist etwas leichter zu wandern als der Canyon aber længer , ca. 27 km von Arıcılar Dorf bis zum næchsten Çakmak Dorf.

 

Wander-Schwierigkeitsgrad: mittelschwer…

—————-

 

Köyceğiz mevkiinde ana yoldan 24 km içerde bulunan kanyona girenler ekili tarlalar arasından düzgün asfalt yol boyunca yazın kurumuş olan dere yatağına paralel ilerliyor, kayalar arasına açılmış bir geçitten geçiyor, yön tabelalarıyla belirtilen istikamette sola yukarı bazı yükseltileri, virajları aşarak kanyon girişine rahatça ulaşıyorlar. Kanyon girişinde çay içilip mola verilecek bir kulübe ve banklar ve çeşme bulunuyor. Kanyonu gezmek isteyenlere rehber yardımcı oluyor, refakat ediyor. 2008 yılı yaz başında ziyarete açılan kanyonun derinliklerinde kayalar dikkat çekiyor. İçinde sarkıtlar oluşmuş büyük galerileri olan mağaralar görülüyor. Meraklı gezginler yağışların arttığı kış aylarında, yatağını genişletip beraberinde taşları sürükleyen suyun başına doğru ilerleyip yürüyüş yapıyorlar. Çevredeki dağların yüksekliği nedeniyle kanyon çevresinde güneşe erken veda ediliyor.

 

Kanyon içinde herhangi bir yön levhaları olmadığı için ücretsiz olarak mihmandarlık yardımında bulunuyorlar. (Arıcılar Köyü Muhtarı Mehmet Uzun, Otopark yanındaki evde: Selim)

 

20 km uzunluğundaki kanyonun Çakmak köyüne olan bölümünde yaz aylarında su akmıyor. Kesişme noktasından itibaren akan sular ise önce Namnam Çayı ile birleşerek Köyceğiz Gölü’ne dökülüyor. Yerli ve yabancı turistlerin rahatlıkla yürüyebileceği konumda olan kanyonun ayrıca trekking ve dağcılık sporu ile ilgilenenler açısından da potansiyel taşıyor. Kanyon içinde mağaralar, mağaraların içinde de yüzlerce yılda oluşmuş sarkıt ve dikitler bulunuyor.

 

Namnam çayının üzerindeki köprünün yanından Levhada 24 km yazan yoldan “Arıcılar Köyü”ne gider. “Geyik Kanyonu Park Yeri” yazan son levhanın önüne de park edilebilir. Arıcılar Köyü kırk hane, nüfusu 99 kişi; Köyün adından da anlaşılacağı gibi arıcılık ve ona bağlı balcılık ile hayvancılık ilk sırada yer alıyor köyün ekonomisinde. Kendi ihtiyaçları için buğday ve mısır ekiyorlar.

 

Kanyonun uzunluğu yaklaşık yirmi km, derinliği 850-900 m arasında değişiyor.

 

Park yerinden alternatif bir yürüyüş yolu var. Çakmak köyüne kadar 27 km.  Yürüyüş zamanınızı ve etabını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.