Dara – Anastasiupolis

Dara-Anastasiupolis war eine wichtige oströmische Festungsstadt in Mesopotamien zwischen Nisibis und Mardin, heute das Dorf Oğuz (Türkei).                      

Der wohl ältere Ort Dara wurde 505 von Kaiser Anastasios I. neu gegründet bzw. ausgebaut, daher der Name Anastasiupolis. Die Festung war 530 Schauplatz der Schlacht bei Dara, in welcher der byzantinische General Belisar die Perser schlagen konnte. Nach Prokopius  baute Justinian I. die Bauten der Stadt sowie die Mauern aus (Iustiniana Nea), die beiden Ausbaustufen sind an den erhaltenen Festungsanlagen noch gut erkennbar. Laut Marcellinus Comes lag Dara nur 15 Meilen westlich von Nisibis; diese wichtige persische Stadt wurde durch die römische Festung und die dort stationierten Truppen permanent bedroht. Da die Römer mit dem Bau der Festung, die zunächst das Hauptquartier des dux Mesopotamiae war, gegen vertragliche Abmachungen mit den Sassaniden verstoßen hatten, die die Errichtung neuer Befestigungen in Grenznähe untersagten, war Dara immer wieder Anlass für diplomatische Auseinandersetzungen zwischen den beiden Großmächten. Die Stadt, welche eine Schlüsselstellung in der oströmischen Orientverteidigung darstellte, wurde mehrmals von den Persern belagert, eingenommen und wieder zurückerobert, um schließlich 639 endgültig von den Arabern erobert zu werden und ihre Bedeutung vollständig zu verlieren. 

—- 

Dara , Mardin’den 30 Km güneydoğuda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerindedir. Mezepotamyanın bu ünlü şehri bugün orta büyüklükte bir köy haline gelmiştir.Tarihimize Dara kalesi olarak geçmiştir. Dara su sarnıçları,tiyatrosu, su değirmeni, baraj (subent’i), mahsarası, köprüsü, kilisesi, çarşısı, deposu, tophanesi ve 40 metre derinliğindeki yeraltı yerleşimi (sonradan zindan olarak kullanılmış) halen görülebilir. Dara, bir Ahamani olan Darxis tarafından M.Ö.530-570 te parsedia (dinlence) olarak inşaa ettirilmiştir. Şehir miladın ilk asırlarına kadar İranlılar ile Romalılar arasında el değiştirmiştir. 7.Yüzyılda Arapların eline geçen şehir, daha sonraki yüzyıllarda yerel beylikler tarafından yönetilmiş ve 15-16.y.y da Osmanlıların eline geçmiştir. Harabelere ve kalıntılar arasında ara sıra bulunan paralara (daryaka) bakılacak olursa zengin bir şehir olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır. Şehrin kurucusu Daraxis tarafından yaptırılan muhteşem yeraltı yerleşim birimi sonradan zindan olarak kullanılmış, bugünde bütün heybeti ile ayakta durmaktadır.Konuşma dili olarak Aramice kullanılmış, inanç olarak’ta adına ataş kuleleri yapılan Ahura Mazda’ya inanırlardı. Şehir oyulmuş kent kalıntıları, su sarnıçları,su kanalları, mahsarası hala çok iyi görülmektedir. 

Asıl Şehir

Çevresi 4 km’lik surlarla çevrilmiştir. Biri kuzeye diğeri güneye açılan iki tane kapısı vardır. Şehri çevreleyen sur, kuzey kapısının doğu ucundan başlayarak Zellace mevkini takiben çayın üstünden hendek yerini mağaraları içine alarak tophaneye iner, buradan Bertevil Sarayının yanında güneye açılan kapı ile birleşir. Güney kapısının batı ucundan başlayan sur, Mahsara’yı (Eski Mezarlık) içine alırak kesik kayanın üzerinden Hakni mevkine çıkar. Su sarnıçlarının yanından Yunus ziyaretini ve İç Kale’yi de içine alıp Kale Caminin doğusunda birleşerek şehri çevreleyen suru oluşturur. Şehir harabeleri içindeki eski kalıntılardan kilise, saray, cami, çarşı, ev, köprü ve su sarnıçları hala mevcudiyetlerini muhafaza etmektedir. 

İç Kale

Şehrin kuzeyinde elli metre yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğünde kurulmuştur. Bugün tepenin üzerinde köylülerin yaptırdığı ve içinde yaşadıkları evler mevcuttur. Burada kalenin temel izinden başka hiç bir iz kalmamıştır.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.