Lykischer Weg : Von Ulupınar nach Chimaira (Yanartaş) – Çıralı

Likya Yolu Yanartaş Yanartaş 2 Chimaira

Likya Yolu 2

Der Einstieg ist im Ulupınar (Havuzlubahçe Restaurant) zu den 7 km langen Weg am Hang der Taurus-Gebirgen nach Chimaira. Der Weg ist mit rot-weiss Strichzeichen markiert. Sieht man unterwegs einen roten Kreuz als Markierung heisst es, aendert sich die Richtung , man sucht gleich in der naehe des Kreuzes eine andere Markierung die den weiteren Weg zeigt.

WaymarkWeg-Markierung

Als Chimaira oder latinisiert Chimaera (Chímaira nach der mythologischen feuerspeienden Chimäre, ursprüngliche Bedeutung „die Ziege“, türkisch Yanartaş, „brennender Stein“) ist seit der Antike ein Platz in Lykien (Kleinasien, Türkei) bekannt, an dem noch heute ein seltenes, Jahrtausende altes Naturphänomen zu beobachten ist: Aus dem felsigen Boden eines Berghangs schlagen an mehreren Stellen Flammen heraus – die „ewigen Feuer der Chimäre“. Die Chimaira ist ein Kultort des nahgelegenen antiken Olympos und liegt etwa 70 km südwestlich von Antalya bei dem Dorf Çıralı. Das Feuer entsteht durch Gase, die aus Rissen, Spalten und kleineren Öffnungen eines felsigen Abhangs austreten und sich an der Luft entzünden. Die Zusammensetzung lässt sich nicht eindeutig bestimmen – offenbar wechselt sie ebenso wie Menge und Austrittsstellen in den vergangenen Jahrhunderten. Überlieferungen zufolge sollen die Flammen noch in der Antike weithin übers Meer geleuchtet haben, und halfen Seefahrern bei der Orientierung. Heute sind 250 Meter oberhalb der Küste, rund 2 km vom Meer entfernt, auf einer kleinen Lichtung in dichtem Waldgebiet nur noch vereinzelt geringe Flammen zu sehen. Hin und wieder erreichen sie eine Höhe von 30 cm, manchmal sind sie tagsüber kaum noch wahrnehmbar. Antike Berichte belegen, dass die Stadt Olympos wegen ihres Hephaistos-Kultes berühmt war. Sein Heiligtum wird sich wohl hier befunden haben – archäologische Indizien wurden aber nicht gefunden. Die Inschriften auf den auch heute noch vereinzelt zwischen den Flammen verstreut liegenden Marmortafeln geben hierauf leider keine Hinweise. Für die Tradition eines kultischen Platzes sprechen aber die Reste einer kleinen mittelalterlichen Kirche.

——

Likya Yolu: Ulupınar’dan Yanartaş’a – Çıralı

Yolun başı Ulupınar Havuzlubahçe Rastoranının altından başlar. Yaklaşık 7 km bir patikadır. Kımırzı-beyaz işaretleri izleyerek yolu takip edebiliyorsunuz. Karşınıza kırmızı bir çarpı işareti çıktığında yönünüz değişiyor demektir. Yakınında yolun devamını gösteren bir başka işaret aramak gereklidir.

Çıralı, Kemer ilçesine bağlı bir köydür. Dünyaca ünlü plajıyla sessiz sakin bir tatil bölgesidir. Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan Çıralı, üç kilometre kumsalın oluşturduğu sahil şeridinde koruma altındaki deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) üreme alanıdır. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Her iki ucunda kayalıklarla sınırlanmıştır. Genel olarak, ince taneli yüksek kaliteli kum yapısına sahiptir. Kuzeyinde sadece kış aylarında akan bir dere yatağı vardır. Güney ucunda ise antik Olympos kentinin içinden geçerek gelen dere denize ulaşır. Böylece, Çıralı kumsalı güneyi Olimpos deresi ile Olimpos ve Çıralı olarak ikiye ayrılabilir. Ulupınar deresi ve kanyonu, Likya yolu, Olympos, Yanar taş’la birlikte, sedir ormanları, yaylaları ile 1. ve 2. dereceden doğal ve tarihi sit alanı koruma statüleri sayesinde yakınlardaki benzer alanlarda oluşan büyük çaplı turizm ve yapılaşmadan uzak kalmıştır. Olympos’un kuzeyinde Çıralı plajının üst kısmında bu ilginç doğal güzellik, mitolojik Yanartaş’tır. Kanatlı Pegasus’un sırtındaki Belleraphon, ateş soluyan canavarı burada öldürmüştür. Hala yanmakta olan ateşin öldürülen canavarın ağzından çıkan alevler olduğu söylenegelmiştir. Bizanslı demirciler tarafından kutsal sayılan bu bölgede inşa edilen tapınağın kalıntıları Yanartaş’ın yanında yer alır. Bazı tarihçilere göre Olimpiyat Ateşi ilk kez bu noktadan getirilmiştir. Yaz kış yanan bu ateşin aslı yanıcı bir gazdır (metan). Bir ismi de Poseidon’un sönmeyen ateşidir.

Likya Yolu Fethiye’den başlayarak Kaş’a hatta Antalya’ya kadar uzanan ve Likya kentlerini birbirine bağlayan patikalar zinciridir. 1999 yılında İngiliz araştırmacı Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır. Antik dönemlerde “Likya Yolu” olarak adlandırılan bu yolun, yük hayvanlarıyla yapılan ticaret ve askeri sevkiyat amacıyla inşa edildiği düşünülmektedir. Günümüzde ise yerli ve yabancı doğa ve yürüyüş tutkunlarına inanılmaz güzellikler sunmaktadır. Doğanın ve antik Likya’nın gizemini biraz olsun yakalayabilmek için Likya Yolu’nda yapılacak keyifli bir yürüyüş, yol üzerindeki küçük dağ köylerinde sıcak ve dost insanlarla ve onların yarı göçebe hayatlarıyla tanışma olanağı sunmaktadır. Parkur üzerindeki yerleşim birimlerinde konaklama olanağı mevcuttur. Parkurun tamamı işaretlenmiş olup sponsor kuruluşça düzenli olarak bakımı yapılmaktadır. Likya Yolu’nun birinci bölümünde Faralya (Uzunyurt) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer almaktadır. Yolun ikinci bölümünde ise, azimle ve bıkmadan yürüyenleri Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra ve yüzyıllardır sönmeyen ateşi (Yanar taş) ile Olympos bekler.

2 Gedanken zu “Lykischer Weg : Von Ulupınar nach Chimaira (Yanartaş) – Çıralı

 1. ercan

  Merhaba
  Gecen yil iki alman arkadas ile Finike- Kemer arasindaki Likiya yollunu yürümüstüm. Bu yil ise Kas- Kala yada Fethiye- Kas arasini yürümek istiyorum.
  Bu konuda nerden bilge edinebilirim. yol haritasi , kitap vb.
  Bunun disinda Mayis ayinda haftalik yada 10 günlük yürüyüs düzenleyen organizasyonlar var mi ?
  adreslerine nasil ulasabilirim
  Selamlar
  ercan

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.