Simena – Kekova

 Kekova    Simena   

Simena 2   Simena 3   Ucagız

Unterhalb des Fischerdorfes Uçağız liegen Kekova und Simena, etwa 25 Kilometer von Kaş entfernt. Die Inseln um die versunkene Stadt sind mit dem Boot einfach zu erreichen. Schon auf der Fahrt sind die Ruinen des versunkenen Ortes gut zu sehen. Sie sollten es allerdings vermeiden auf Unterwasser Expedition zu gehen, denn das Schwimmen wie Tauchen sind um die versunkene Stadt strengstens verboten. Das Gebiet wird von der Küstenwache wie von Naturschutzverbänden streng kontolliert.

Im 2. Jahrhundert v. Chr. soll hier das antike Apollonia von einem Erdbeben zerstört worden sein.

 ——

Kaleköy (Simena)  

Kaş’tan, Demre’den ya da Üçağız’dan tekneyle gidilebilen, karayolu olmayan Kaleköy (Simena) bölgenin en güzel yerleşimidir. Çevredeki irili ufaklı koylara ve Kekova adasının doyumsuz manzarasına hakim kalesine mutlaka çıkılmalıdır.

Antik adı Simena olan Kaleköy’ün surlar içinde yığma taştan yapılmış evler, çevreyle uyum göstermektedir. Aykırı bir yapılaşma yoktur Kaleköy’de. Tekneyle yaklaşıldığında ve tepeden bakıldığında dikkati en çok çeken kalıntılardan biri de, denizdeki Lykia tipi lahittir. Tonlarca ağırlıktaki lahitler kentin her taraında ve özelikle tepedeki kalenin Kekova’ya göre sol yamacında karşınıza çıkacaktır. Simena’nın bir kayanın yontulmasıyla oluşturulmuş 7 sıralı küçük tiyatrosu görülmeye değer. Roma döneminde yapılmış surların yanısıra, tepede bir ortaçağ kalesi yer almaktadır. Kalıntıların bir bölümü de sular içindedir.  

Kekova Adası , Batıkşehir 

Bölgeye adını veren Kekova adası, Kaleköy’ün karşısında boylu boyunca uzanıyor. Adanın Kaleköy’e bakan kıyısındaki batık şehir görülmeye değer. Suyun altında eski cadde ve bina kalıntıları belirgin olarak seçilebiliyor. Antik kentin M.Ö. 2. yüzyılda büyük bir deprem sonucunda sulara gömüldüğü sanılıyor.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.