Hakkari Stelleri

Anadolu ve Yakındoğuda daha önce hiç görülmemiş ve tanınmayan 13 Taş Stel 1998 yılında Hakkari kent merkezinde bir tesadüf sonucu ilk konuldukları günkü durumlarıyla bulunmuştur.

 

Iri yassı taş levhalar üzerine oyulmuş olan stellerin yüksekliği 0,7 ile 3,10 m arasında değişir. Taşaların yalnızca düzgün olan ön yüzleri işlenmiştir. Her stelde ana konu bir insan bedeninin üst kısmıdır. Bacaklar gösterilmemiştir. Stellerden 11 adedi erkek güç simgeleri olarak hançer, mızrak ve balta sahibi erkekle figürlere aittir. İki elleriyle daima deriden bir içecek tulumunu tutarlar. İki stel ise kadınlara aittir ve bunlar silahsız olarak betimlenmişlerdir.

 

Steller farklı teknikler kullanılarak farklı sanatçılar tarafından yapılmıştır. Yapım stili kabartma tekniğinden çok daha şematik bir çizgi tekniğine doğru değişim göstermektedir. En erken steller kabartma , en geç steller ise çizgi tekniği ile oyulmuştur.

 

Steller MÖ. 15.yy ile MÖ.11.yy. arasında Hakkari yöresinde hüküm süren bir Hanedan tarafından yapılmıştır. Bu türde steller yakın doğuya yabancıdır. Bununla birlikte avrasya bozkırlarında MÖ.3. binyıl ile MS. 11.yy.lar arasında çeşitli halklarca yapılmış çok sayıda stel benzerlik gösterir.

 

Sergideki steller stillerine göre soldan sağa kronolojik sırada durmakta , en sondaki kadın steli 3,10 m yükseklikte ve üç parça halindedir.

 

 

Ein Gedanke zu “Hakkari Stelleri

  1. Pingback: Hakkari Stellen « REISELEITER IN ISTANBUL

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.