Trişin Kaya Resimleri

Trişin (Yeşilok) yaylası Van ilinin takribi 120 km güneyinde deniz seviyesinin 2200 m yüksekliktedir. Trişin yayalasındaki binlerce kaya yüzeyi tarih öncesi çağlardan kalma insan ve hayvan resimleriyle bezenmiştir. Bu resimler mezolitik (MÖ.9000 – 8000), Neolitik (MÖ. 8000 – 5500), Kalkolitik (MÖ.5500 – 3000), Eski Tunç devri ve daha sonraki devirlerde yapılmıştır.

 

Hayvan resimleri arasında bugün artık nesli tükenmiş Bizon (Auerochse) ve Rengeyiği (Elch) figürleri bulunmaktadır. Resimler gravür tekniği ile yapılmış olup tarih öncesi çağlardaki insanların av konusundaki uğraşları , avladıkları yabani hayvan türlerini ve avda uyguladıkları yöntemleri gerçekçi bir şekilde yansıtmaktadır. Göçebe halklarca yapılmış olan Trişin kaya resimleri dağlık yörede 3 yazlık alanda gruplandırılmıştır.

 

          Kahn-ı Melikan (Çatak trişini)

          Taht-ı Melik (Gürpınar Trişini)

          Zıvkan Trişini

 

Kaya resimlerindeki figürlerin günümüzdeki halı, kilim, heybe motiflerinde , tahta, eşya, çadır, çorap süslerinde, çömlek ve mezar taşlarında da devam ettiği görülmektedir.

 

Bu resimlerin yurdumuzdaki en yakın benzerleri Kars Camışlı ve Kurbanağa ile Adıyaman Palanlı mağarasındaki resimlerdir.

 

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.